Kilkadziesiąt prób wdarcia się do Polski z Białorusi. SG podsumowała ostatnią dobę
Straż Graniczna poinformowała, że w ciągu ostatniej doby 59 osób próbowało nielegalnie przekroczyć granicę polsko-białoruską. Dziewięć osób próbowało sforsować barierę wybudowaną na granicy. Wszystkie te próby zakończyły się niepowodzeniem.
2022-10-14, 11:18
Straż Graniczna zatrzymała ośmiu obywateli Konga, którzy wpław przeprawili się przez rzekę Świsłocz. Zatrzymano również pięć osób pomagających nielegalnym imigrantom, w tym obywateli Turcji, Gruzji, Ukrainy i Polski.
Ostrzeżenia przed destabilizacją
- Białoruski reżim nadal próbuje destabilizować sytuacje w Polsce wykorzystując nielegalnych migrantów - mówił w Brukseli wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak. Ta sprawa była jednym z tematów narady Bukareszteńskiej Dziewiątki w kwaterze głównej NATO.
- Wciąż mamy do czynienia z próbą zmuszania ludzi, którzy są zaproszeni do złożenia wizyty na Białorusi do tego, żeby nielegalni przekraczali granice. Nie ulega wątpliwości, że jest to metoda, która ma służyć destabilizacji Polski, a więc sądzę, że ten punkt widzenia jest ważny jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa i został doceniony przez naszych sojuszników - powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak.
Prace przy zaporze są na ukończeniu
W tej chwili kończy się instalacja dodatkowego systemu ochrony elektronicznej na zaporze - mówił w czwartek w Programie 3 Polskiego Radia wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. System pozwoli na skuteczne zapobieganie kolejnym próbom nielegalnego przekroczenia granicy.
REKLAMA
- Każde dotknięcie zapory fizycznej skieruje kamery na to miejsce i strażnik graniczny będzie mógł wiedzieć czy to to dzik dotknął, czy inne zwierze czy człowiek. Natychmiast pojawi się tam patrol, żeby zapobiec takiemu zdarzeniu. Będziemy mieli pełny wgląd i ogląd tego, co się dzieje na całości granicy - wyjaśniał wiceminister Maciej Wąsik.
Budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej, której łączny koszt to ok. 1,6 mld zł, jest odpowiedzią na presję migracyjną, która przybierała na sile od wiosny 2021 roku. (PAP)
Obecnie na granicy stacjonuje zarówno Straż Graniczna, jak i Wojsko Polskie i żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.
Czytaj także:
- Od początku roku do Polski nie wpuszczono ponad 3 tys. Rosjan. Straż Graniczna podała statystyki i powody
- "Zaatakował tych, dzięki którym Polacy są bezpieczni". Stanisław Żaryn o słowach Donalda Tuska
Maciej Wąsik gościem "Salonu Politycznego Trójki" - zobacz nagranie video
IAR/ mbl
REKLAMA
REKLAMA